تصاویر آنالوگ و استاندارد ( مقدمه)

سه‌شنبه 3 تیر 1393 ساعت 19:56

طی سالها در تلویزیونها ، از سیستم آنالوگ و لامپ تصویر معمولیCRT استفاده می شد و این سیگنال از امواج رادیویی متناوب درRange فرکانس رادیویی تشکیل شده و تلویزیون آن را به صدا و تصویر تبدیل می نماید.

سیستم آنالوگ از طریق هوا ، کابل و ماهواره قادر به رسیدن به تلویزیونهای شما می باشد. ولی سیگنالهای دیجیتال باید ابتدا به سیستم آنالوگ تبدیل شده و سپس به تلویزیونهای ما برسد. مثلا دستگاههایDVD Player فیلمDVD را اول از دیجیتال به آنالوگ تبدیل می کند و بعد ما آنرا در تلوزیونهای خود میبینیم.

سیستم های ویدیویی استاندارد کهPAL - NTSC - SECAM نام دارند و حتما نام آنها را روی تلویزیون خود دیده اید دارای وضوح تصویر 486 خط هستند.البته سیستم آنالوگ تا کنون دچار مشکل نبوده است ولی محدودیتهای زیادی برای سیستمهای تصویری ایجاد کرده است. این محدودیتها به شرح ذیل است:

دستگاههای متداول آنالوگCRT از 640 در 480 پیکسل تشکیل شده است برای همین برای تصاویر بزرگ تلویزیونی با این سیستم مناسب نبود.

تصویرهای آنالوگ اینتر لیس هستند. یعنی تفنگ الکترونیکی فقط نصف خطوط را برای هر عبور تا پایین صفحه پر می کند که این خود باعث لرزش بعضی تلویزیونهای آنالوگ می شود.

پایین آمدن کیفیت تصاویر آنالوگ هنگام تبدیل آنالوگ تصاویر ( ضبط یک فیلمVHS روی یک فیلمVHS دیگر باعث افت کیفیت می شود)

کیفیت بالاتر ارائه می شود    (High Definition یاHD )

حتما توجه کرده اید که کیفیت فیلم هایی که در فروشگاه ها بر روی تلویزیون و یا مانیتورها پخش می شوند کیفیتی بالاتر ازDVD دارند و هیچ کدام از فیلم هایی که در خانه می بینید چنین کیفیتی را ندارند. این همان کفیتHD است که از تمام قابلیت ها و کیفیت تلویزیون و مانیتور استفاده میکند .

High Definition  یاHDبه سیستم ویدئویی گفته میشود که وضوح تصویر بالاتری نسبت به سیستم های استاندارد ویدئویی کهStandard Definition  نامیده میشوند دارند. تصاویرHD دارای 720 یا 1080 خط میباشند و این به معنای کیفیت بالاتر تصاویر است.

تلویزیون های اچ دی در سال 1998 به بازار ارئه شد و باعث وارد شدن دنیای تلویزیون و تصویر به عرصه ای جدید شد. زیرا که این نوع تلویزیون قادر بود 1125 خط را با سرعت استاندارد 30 فریم در ثانیه نشان بدهد. سیگنال دیجیتال به جای استفاده از امواج در ارسال اطلاعات و تصویر از یک ها و صفر ها استفاده می کند. و برای پخش همگانی آن عموما باید از کانالUHF با پهنای باند 6 مگاهرتز استفاده کند ، یعنی دقیقا مثل کاری که در سیگنالهای آنالوگ تلویزیون انجام می دهد.

در این جا به مزیتهای کیفیت تصویرHD اشاره ای کوتاه میکنیم :

1- نسبت تصاویر

استاندارد تصاویر 4:3 (چهار واحد طول و 3 واحد عرض) می باشد ولی در تلویزیونهای اچ دی تی وی این نسبت 16:9 می باشد.

2 - وضوح تصاویر

کمترین وضوح استاندارد اچ دی تی وی 480 در 640 پیکسل همانند تلویزیونهای آنالوگ می باشد ، و بالاترینش 1080 در 1920 پیکسل یعنی تقریبا دو برابر تلویزیونهای آنالوگ می باشد.

3-  نرخ قاب (فریم ریت -(Frame Rate


لطفا برای دستیابی به مطالب بیشتر دراین خصوص بر روی لینک زیر کلیک نمایید

برای مشاهده و یا دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

مطالب بیشتر

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.